Žádost o povolení přechodného pobytu na území ČR, jako druha – družky občana ČR, musí žadatel/žadatelka podat osobně na příslušném pracovišti OAMP Ministerstva vnitra. Podání této žádosti, včetně průběhu řízení, jsou podrobně rozepsány níže v tomto článku:
Možnosti rezervace termínu podání žádosti online
Pokud je žadatel již má některý typ pobytového povolení (nebo jej v nedávné době měl ještě platné), je evidován v cizineckém informačním systému, proto může termín podání žádosti rezervovat online na internetové stránce MV.
Rezervace online nemusí být dostupná pro všechny pracoviště OAMP Ministerstva vnitra.
Pokud tuto možnost rezervace termínu online žadatel nemá, nezbývá než vystát na příslušném pracovišti OAMP MV frontu.
Doporučujeme podat žádost na pracovišti OAMP MV příslušném dle místa hlášeného pobytu žadatele.
Je pravdou, že zákon o pobytu cizinců nestanovuje povinnou místní příslušnosti pracovišť OAMP MV, tudíž mnozí žadatelé dříve podávali (a občas i v dnešní době) mimo obvod jejich bydliště. Tototo ale doporučit nelze, jelikož některá pracoviště OAMP MV nyní neumožňují podat žádost cinci, který nespadá do jejich obvodu.
Náležitosti a přílohy žádosti
Formulář žádosti
Formulář žádosti může klient vyplnit společně s našim advokátem nebo právním asistentem na elektronickém formuláři. Klient ale také může naší advokátní kanceláři dodat údaje a my potom žádost vyplníme a zašleme klientovi ke kontrole.
Přílohy žádosti
K žádosti jsou nutné následující náležitosti a přílohy:
- Pas žadatele.
- Průkazová fotografie žadatele (2 x).
- Potvrzení o zajištění ubytování žadatele. Příslušný formulář může připravit AK, dle údajů žadatele. Vyplněný formulář potvrzení může připravit AK. Pokud klient vlastní nemovitost, v níž bydlí a je v ní hlášen k pobytu, AK může již sama zajistit výpis z katastru nemovitostí a potvrzení o zajištění ubytování není nutno dokládat.
- Doklad o zdravotním pojištění.
Dále je nutno k žádosti připojit doplňující vyjádření s uvedením, dle jakého zákonného ustanovení se žadatel považuje za rodinného příslušníka občana EU, resp. občana ČR a uvést některé další základní informace.
Toto je třeba dále doložit některými z následujících dokumentů a důkazů (čím více, tím lépe):
- Evidenční list týkající se nájmu bytové jednotky nebo jejího vlastnictví, ze kterého bude zřejmé, že žadatel žije ve společné domácnosti s občanem Evropské unie.
- Doklady o úhradě nákladů spojených s vedením společné domácnosti po dobu soužití žadatele s občanem EU, z nichž vyplývá, kdo a jakým způsobem se podílí na chodu společné domácnosti.
- Nájemní smlouvy, doklady o platbách inkasa apod., dokumentující společné bydlení.
- Jakékoliv jiné dokumenty nebo důkazy prokazující partnerský vztah a soužití ve společné domácnosti.
- Doklady o společném financování bydlení (hypotéka, rekonstrukce bytu apod.).
- Doklady ke společnému bankovního účtu obou partnerů nebo k platební kartě, z níž hradí společné výdaje.
- Doklady o společných dovolených (cestovní smlouvy, jízdenky, fotografie apod.).
- Návrh na výslechy osob (příbuzní, přátelé apod.), které mohou dosvědčit partnerský vztah a soužití druha a družky ve společné domácnosti.
- Společné fotografie partnerů pořízených v průběhu trvání jejich partnerského vztahu, s uvedení data pořízení a jejich popisu.
- Doklady o jiných společných akcích partnerů (návštěvy divadel, koncertů apod.).
- Zdravotní zprávy dokumentující případné těhotenství družky apod.
- Důkazy k péči jednoho z partnerů o dítě druhého partnera, které s nimi žije ve společné domácnosti.
- Čestná prohlášení osob (příbuzní, přátelé apod.), které mohou dosvědčit partnerský vztah a soužití druha a družky ve společné domácnosti.
- Materiály ze sociálních sítí (Facebook apod.), dokumentující partnerský vztah.
Stáří příloh žádosti
Přílohy žádosti nesmí být starší 180 dnů. Toto omezení neplatí pro pas (pokud je platný), matriční doklady a fotografii cizince, pokud odpovídá jeho skutečné podobě.
Správní poplatek
Správní poplatek za podání žádosti není třeba hradit, jelikož jsou od jeho placení osvobozeni rodinní příslušníci občana EU.
Podání žádosti a průběh řízení
- Žadatel musí žádost podat osobně žádost na příslušném pracovišti OAMP MV. Tuto žádost nemůže za cizince podat advokát na základně plné moci, nicméně jeho zastoupení a asistence žadateli při podání žádosti je možná.
- MV dost často, i pokud žadatel k žádosti přiložil dost důkazů k existenci jeho partnerského vztahu s občanem ČR, vyzve žadatele k odstranění různých vad žádosti. Vyhovět požadavkům ve výzvě lze zpravidla doložením dalších důkazů o partnerském vztahu a bydlení ve společné domácnosti.
- Dále jsou také v řízení o žádosti prováděny pobytové kontroly za účelem prověření, zda oba partneři spolu skutečně žijí .
- Dále zpravidla následuje výslech žadatele a jeho partnerky. Výslechy dalších svědků se provádí spíše ve sporných případech.
- Pokud MV shledá, že nic nebrání vyhovění žádosti, vyzve žadatele, aby se dostavil na pracoviště OAMP MV k převzetí pobytové karty rodinného příslušníka občana EU. Tuto výzvu může MV zaslat i přímo žadateli, aniž by o tom informovalo právního zástupce. K sjednání termínu může MV výjimečně kontaktovat právního zástupce nebo žadatele i telefonicky.
- Zda je žádosti žadatele vyhověno, lze také sledovat na příslušné webové stránce OAMP MV.
Lhůta k vydání rozhodnutí o žádosti
Ministerstvo vnitra musí o žádosti o přechodný pobyt rodinného příslušníka občana EU rozhodnout do 60 dnů ode dne podání žádosti.
K výše uvedené lhůtě se připočítává doba až 30 dnů, jestliže je zapotřebí nařídit ústní jednání nebo místní šetření, je-li třeba někoho předvolat, někoho nechat předvést nebo doručovat veřejnou vyhláškou osobám, jimž se prokazatelně nedaří doručovat, nebo jde-li o zvlášť složitý případ a dále nutná k provedení dožádání, ke zpracování znaleckého posudku nebo k doručení písemnosti do ciziny. Lhůta také neběží po dobu přerušení řízení.
Zamítnutí či zastavení řízení o žádosti
V případě, že Ministerstvo vnitra žádost rozhodnutím zamítne nebo usnesením zastaví, lze podat v 15denní lhůtě odvolání. V případě, že Komise pro rozhodování ve věcech pobytu cizinců odvolání zamítne, lze ještě podat správní žalobu a následně i kasační stížnost.
Informace k postupu a dokumenty ke stažení pro urychlení řízení a vydání rozhodnutí o žádosti o přechodný pobyt
Níže uvedený postup a vzory dokumentů ke stažení lze použít, pokud je OAMP MV v prodlení s vydáním rozhodnutí o Vaší žádosti o přechodný pobyt rodinného příslušníka občana EU nebo rodinného příslušníka občana ČR. Zobrazení postupu a dokumentů ke stažení je zpoplatněno mírným poplatkem, viz níže.
Tento postup, za použití dokumentu ke stažení, v drtivé většině případů (cca 95%) výrazně urychlí řízení a vydání rozhodnutí o Vaší žádosti o přechodný pobyt. K tomuto postupu bude jen nutné vyplnit právní vzor a doručit jej příslušnému správnímu orgánu:
Tento obsah a související právní vzory ke stažení jsou k dispozici jen držitelům předplatného
Pokud máte předplatné, přihlaste se ZDE
Pokud předplatné nemáte, ke stažení těchto vzorů je nutné buď předplatné prémiových částí blogu nebo předplatné smluvních a právních vzorů ke stažení
Rezervujte konzultaci k problematice řešené tímto článkem
Nebo k článku zadejte dotaz či poptávku právní služby
Nebo bezplatně stahujte kvalitní právní vzory související s tématem tohoto článku
Další kvalitní vzory a šablony právních dokumentů, včetně souvisejících služeb, lze zakoupit zde:
Dobrý den V říjnu 2018 byla přítelkyní podána žádost o přechodný pobyt , v prosinci jsme se vzali , je z Ukrajiny , už dvakrát bylo jednání prodlouženo teď budeme muset prodlužovat znova ale píše se že žádost má být vyřízena do 60 dnů , proč to trvá tak dlouho , já jsem občan CR tedy EU .? Král Jan
Důvodem průtahů v řízení je většinou nezvládnutí zpracovat množství přijatých žádostí v zákonem stanovené lhůtě. Toto OAMP MV samozřejmě neomlouvá, ale taková je realita.
Je lze proti těmto průtahům vcelku úspěšně bránit je v našem článku zde: https://advokationline.eu/prutahy-v-rizeni-o-zadosti-o-pobyt-cizince/
Tato odpověď vychází z právní úpravy platné ke dni 25.05.2019.
Zdravím , mé nevlastní dceři končí dvoleté vízum, udělené na základě “sloučení rodiny”, jaký postup a na jakém formuláři podat žádost o trvalý, případně dlouhodobý pobyt. Studuje na Zemědělské univesitě Suchdol, nastupuje druhý ročník?
Pokud uvádíte, že Vaše nevlastní dcera má dvouleté vízum na základě sloučení rodiny, bude se zřejmě jednat o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem sloučení rodiny s občanem ze 3. státu, tedy pravděpodobně sloučení s matkou, která je občanem 3. státu. Jelikož ve Vašem dotazu není více podrobností, vycházíme z jen z těchto pravděpodobných informací.
Pokud Vy sám jste občan ČR a právě matka Vaší nevlastní dcery je Vaší manželkou, bylo by možné uvažovat o podání žádosti o přechodný pobyt rodinného příslušníka občana EU, pokud je nevlastní dcera mladší 21 let. Pokud je starší, podání této žádosti by také teoreticky bylo možné, pokud by bylo možné prokázat, že nevlastní dcera je pokud je z důvodu spokojování základních potřeb závislá na výživě Vaší nebo Vaší manželky.
Také by šlo teoreticky uvažovat o podání žádosti o změnu účelu pobytu ze sloučení rodiny na pobyt za účelem studia (pokud studium splňuje zákonné předpoklady). Toto by ale dle našeho názoru bylo zbytečně riskantní a nevýhodné, jelikož MV může prověřovat (např. výslechy apod.), zda je účel studia skutečný a dále, že pro účely pozdějšího získání trvalého pobytu se dlouhodobý pobyt za účelem studia započítává jen jednou polovinou. Dále může dojít k závažným problémům, pokud je z nějakého důvodu studium ukončeno nebo přerušeno.
Pokud je Vaše nevlastní dcera držitelkou povolení k dlouhodobému pobytu za účelem sloučení rodiny s matkou a matka s ní stále v ČR pobývá, tak na základě Vámi sdělených informací, by dle našeho názoru bylo nejjistější podat žádost o prodloužení dlouhodobého pobytu za účelem sloučení rodiny. Toto samozřejmě jen za předpokladu, že platnost povolení dlouhodobému pobytu ještě neskončila. Žádost o jeho prodloužení lze podat jen do doby skončení jeho platnosti.
Žádost o prodloužení doby platnosti dlouhodobého pobytu se podává na tzv. zeleném formuláři, který naleznete výše v Právních vzorech k bezplatnému stažení – Balíček smluvních a právních vzorů pro cizince. Konkrétně jde o dokument nazvaný: “Upravený formulář žádosti o trvalý, dlouhodobý pobyt a o prodloužení jejich platnosti – zelený formulář – k vyplňování na PC či tabletu – výhodné pro více osob – rodinu – či pro opakované použití – i po více letech-ČJ-EN-2015”
V případě nejasností nebo nových skutečností neváhejte podat případný doplňující informace a dotaz.
Tato odpověď vychází z právní úpravy platné ke dni 09.07.2019.
Dobrý den,
Rád bych využil Vaší nabídky a vznesl obecné dotazy k problematice přechodného pobytu občanů třetích zemí (Ukrajiny). Obecný dotaz jsem na vysvětlenou doplnil, vlastní příkladem.
Přítelkyně (občanka Ukrajiny) přicestovala na území ČR na základě krátkodobého pracovního víza (na 3 měsíce). Přihlášena je řádně v rámci společného užívání družstevního bytu. V souvislosti s naším vztahem máme zájem o vyřízení přechodného pobytu v rámci sloučení rodiny. O uzavření sňatku uvažujeme do budoucna. Po prostudování všech materiálů si dovoluji obrátit se na Vás s upřesňujícími dotazy:
a) Domnívám se správně, že pokud podá žadatelka z Ukrajiny v rámci svého pobytu na krátkodobé pracovní vízum, žádost o přechodný pobyt, může i po uplynutí platnosti krátkodobého víza pobývat cizinec na našem území ? ( a to až do rozhodnutí o přechodném pobytu, ať již na základě “vízového štítku”, který do jejího pasu vyznačí orgán MV ČR, případně na základě “potvrzení o oprávnění k pobytu” ……… (nevím jaký uvedený postup se vztahuje na Ukrajinu)
b) Pokud je cizinci uděleno pracovní vízum, v rámci kterého nevyčerpá tříměsíční limit pro pobyt na území ČR, může na území EU cizinec bez vycestování pobývat do vyčerpání 3 měsíců jako turista?
c) Je nutné prokazovat v případě žádosti o přechodný pobyt za účelem sloučení rodiny vedle ubytování a pojištění také příjem?
(Přítelkyně v rámci pracovního pobytu pracuje jako zaměstnanec pracovní agentury, která ji zařídila vízum. Tato práce je ale velmi namáhavá a jsou při ní porušovány veškeré právní předpisy. Navíc pracovní smlouva s touto agenturou je uzavřena pouze na tři měsíce po dobu platnosti krátkodobého víza. Možná bude nějakou dobu trvat, než si zajistí jinou práci. Po tu dobu v rámci společné domácnosti zajišťuji příjem já. Jako OSVČ mohu předložit výpis z účtu).
c) Je rozhodující v rámci žádosti o pobyt za účelem sloučení rodiny druh – družka, dokazovat rodinný stav?
( Přítelkyně je několik let rozvedená, ale při zařizování náležitostí k vycestování ji agentura “někam založila” některé její doklady, zejména doklad o rozvodu).
d) V případě, že jí bude přiznán přechodný pobyt, může požádat o přechodný pobyt pro svého syna (mladšího 15 let) – otec není proti.
e) Jaké pojištění a jakým způsobem (řádné zdravotní pojištění nebo úrazové čí cestovní pojištění) musí mít cizinec v rámci přechodného pobytu uzavřeno?
Předem Vám děkuji za zodpovězení mých dotazů. S úctou J.S.
K Vašemu prvnímu dotazu – písm. a):
Pokud Vaše přítelkyně v den žádosti o přechodný pobyt pobývala v ČR na základě krátkodobého víza, může v době řízení o žádosti o přechodný pobyt, pobývat v ČR do vydání rozhodnutí o žádosti. Během této doby řízení o žádosti o přechodný pobyt doporučujeme, aby si Vaše přítelkyně zajistila vylepení platného vízového (překlenovacího) štítku do pasu.
K Vašemu dalšímu dotazu – písm. b):
Po dobu platnosti krátkodobého pracovního víza může cizinec v ČR pobývat i když nepracuje. Pokud ale na místo výkonu práce realizuje turistický pobyt, neplní účel pobytu, takže úplně to v pořádku není. Pro konkrétnější stanovisko by bylo nutné znát celkové okolnosti případu. Nicméně toto by již přesahovalo možnosti bezplatných veřejných dotazů k článkům blogu.
K Vašemu dalšímu dotazu – písm. c):
K partnerském vztahu občana EU, resp. ČR s občankou ze 3. státu, tedy vztahu druha a družka lze, pro účely žádosti o přechodný pobyt je nutno vycházet z toho, co je nutno v řízení o žádosti prokazovat. Je nutno prokazovat, že
– jde trvalý partnerský vztah;
– že partneři žijí ve společné domácnosti (žádost je tedy vhodnější podat až po nějaké době společného pobytu na krátkodobé vízum nebo pobytu v režimu bezvízového styku);
Při posuzování trvalosti partnerského vztahu MV dále bere do úvahy zejména:
– povaha vztahu (v zásadě by měl mít podobný manželství);
– pevnost a intenzitu vztahu.
Za tímto účelem lze použít například některé z následující dokumentů, skutečností (důkazů):
– Evidenční list týkající se nájmu bytové jednotky nebo jejího vlastnictví, ze kterého bude zřejmé, že žadatel žije ve společné domácnosti s občanem Evropské unie.
– Doklady o úhradě nákladů spojených s vedením společné domácnosti po dobu soužití žadatele s občanem EU, z nichž vyplývá, kdo a jakým způsobem se podílí na chodu společné domácnosti.
– Nájemní smlouvy, doklady o platbách inkasa apod., dokumentující společné bydlení.
– Jakékoliv jiné dokumenty nebo důkazy prokazující partnerský vztah a soužití ve společné domácnosti.
– Doklady o společném financování bydlení (hypotéka, rekonstrukce bytu apod.).
– Doklady ke společnému bankovního účtu obou partnerů nebo k platební kartě, z níž hradí společné výdaje.
– Doklady o společných dovolených (cestovní smlouvy, jízdenky, fotografie apod.).
– Návrh na výslechy osob (příbuzní, přátelé apod.), které mohou dosvědčit partnerský vztah a soužití druha a družky ve společné domácnosti.
– Společné fotografie partnerů pořízených v průběhu trvání jejich partnerského vztahu, s uvedení data pořízení a jejich popisu.
– Doklady o jiných společných akcích partnerů (návštěvy divadel, koncertů apod.).
– Zdravotní zprávy dokumentující případné těhotenství družky apod.
– Důkazy k péči jednoho z partnerů o dítě druhého partnera, které s nimi žije ve společné domácnosti.
– Čestná prohlášení osob (příbuzní, přátelé apod.), které mohou dosvědčit partnerský vztah a soužití druha a družky ve společné domácnosti.
– Materiály ze sociálních sítí (Facebook apod.), dokumentující partnerský vztah.
K Vašemu dalšímu dotazu:
Otázka rodinného stavu Vaší partnerky souvisí s výše uvedeným. Skutečnost, zda je Vaše partnerka rozvedená může být Ministerstvem vnitra vzata při rozhodování o žádosti do úvahy. Samotný fakt, že Vaše partnerka nemůže žádným dokladem prokázat, že je rozvedená není automatickým důvodem zamítnutí žádosti o přechodný pobyt.
K dalšímu dotazu:
Syn Vaší partnerky ve věku 15 by mohl žádat o přechodný pobyt rodinného příslušníka občana EU, pokud byste byli manželé.
K dotazu ohledně pojištění:
Pro tento případ žádosti o přechodný pobyt, Vaše partnerka potřebuje zdravotní pojištění cizinců ve smyslu zákona č. 328/1999 Sb., a to v rozsahu komplexní zdravotní péče.
Tato odpověď vychází z právní úpravy platné ke dni 20.11.2019.