Tuto povinnost sice zákon výslovně nestanovuje, ale v některých případech lze ji ze zákona dovodit. Minimálně by v eshopu měly být uvedeny jednoznačné informace po jakou dobu sleva platí či jiný způsob nebo podmínky jejího skončení, například do vyprodání zásob apod. Po skončení slevy by měly být veškeré informace o ní odstraněny, aby u spotřebitelů nevyvolávaly dojem, že sleva stále existuje.

Udržování údaje o slevě v rámci některých částí (dat) eshopu se může projevovat v internetových vyhledávačích nebo srovnávačích cen a tímto zvyšovat návštěvnost internetové stránky eshopu. Kromě tohoto zvyšování návštěvnosti internetové stránky eshopu, může nejasná informace o trvání či skončení slevové akce v zákazníkovi vyvolávat dojem, že sleva stále existuje, když skutečnost, že již sleva není, se spotřebitel dozví až při placení, kdy má poslední možnost nákup neuskutečnit, pokud si této skutečnosti všimne. Pokud by tyto praktiky internetového obchodníka byly prokázány mohlo by se jednat o porušení § 5 zákona o ochraně spotřebitele.

Dle našeho názoru bude v souladu se zákonem postup, kdy eshop uvede u produktu údaj o slevě a do kdy sleva platí nebo jiný způsob jejího skončení, např. do vyprodání zásob apod. Následně po skončení slevy produktu musí obchodník údaj o slevě odstranit. Obchodník by ale měl mít na paměti, že informace o slevě mohou v internetu nějakou dobu stále existovat, na což by měl pamatovat při technickém řešení eshopu, reklamy, marketingu apod.

Právní vzory k bezplatnému stažení

Zde jsou k dispozici, k bezplatnému stažení, smluvní a právní vzory související s tématem tohoto článku a s právní pomocí zajišťovanou naší advokátní kanceláří. Vzory jsou průběžně aktualizovány v souladu s aktuální právní úpravou, ke dni jaký je u vzoru uveden jako datum aktualizace:

Přístup ke všem smluvním a právním vzorům, včetně možnosti filtrování dle kategorií, vyhledávání v názvu vzoru a fulltextové vyhledávání v textu vzoru, je k dispozici na zvláštní stránce smluvní a právní vzory ke stažení, po zaplacení předplatného vzorů a blogu. Držitelům předplatného, se po přihlášení, přímo i zde zobrazí možnost vyhledávání všech prémiových vzorů:

Rezervujte konzultaci k otázkám řešeným tímto článkem

Načítám...

Nebo zadejte veřejný bezplatný dotaz advokátovi