Znění otázky (otázek):

Byla jsem policií předvolána k podání vysvětlení jako svědek trestní věci. Může ode mě policie požadovat odběr DNA?

Odpověď na tuto otázku (otázky) je podle právního stavu ke dni 26.03.2023:

Policie může i od svědka požadovat odběr biologického materiálu (např. sliny) ke zjištění DNA zejména v situacích upravených § 114 odst. 3 trestního řádu.

Podle § 114 odst. 3 trestního řádu platí následující: “Je-li k důkazu třeba zjistit totožnost osoby, která se zdržovala na místě činu, je osoba, o kterou jde, povinna strpět úkony potřebné pro takové zjištění.

To znamená, že pokud je nutno prokázat, zda se svědek nenacházel na místě trestného činu, může policie, v rámci probíhajícího trestního řízení, svědka vyzvat k umožnění dobrovolného odběru biologického materiálu ke zjištění DNA. Pokud by v tomto případě svědek omítl součinnost, může jej policie k tomu donutit. Pokud má ale policie možnost využít jiné méně invazivní důkazní prostředky, měla by je nejdříve využít a teprve poté by měla přistoupit k důkazu DNA.

faq_category
64819b6bc111e
1
0
Loading....
Byla jsem policií předvolána k podání vysvětlení jako svědek trestní věci. Může ode mě policie požadovat odběr DNA?Přítel je stíhán policí pro údajnou krádež. Policie tvrdí, že má proti němu dost důkazů. Přítel připouští, že se to mohlo v opilosti stát, ale nepamatuje si na to. Já ale nevěřím, že to mohl udělat. Nikdy nebyl trestán.

Co je možné udělat, aby přítel nebyl odsouzen?