Právní návod přináší podrobné a aktualizované informace k otázkám pobytu na území České republiky v rámci bezvízového styku.
K obsahu právního návodu
Právní návod obsahuje nejdříve informace k problematice pobytu na území České republiky v rámci bezvízového styku (viz 2. kapitola návodu).
V rámci prémiového obsahu právního návodu jsou obsaženy odpovědi na často kladené otázky. V případě složitějších otázek, jsou odpovědi doplněny citacemi z judikatury. (viz 3. kapitola článku).
Právní návod je sepsán a pravidelně aktualizován advokáty se specializací na imigrační a azylové a cizinecké právo. Návod odpovídá právnímu stavu ke dni uvedenému v jeho záhlaví, jako den jeho poslední aktualizace.
V právním návodu se lze přehledně orientovat za použití obsahu na jeho pravé straně.
K problematice pobytu na území ČR v rámci bezvízového styku
Právo bezvízového pobytu na území ČR
Právo pobytu bez víza, zpravidla v délce maximálně 90 dnů, mají cizinci uvedení v příloze nařízení EU 32018R1806.
Pravidlo 90/180
Bez víza bude v ČR, resp. v zemích Shengenského prostoru pobývat jen 90 dnů během jakéhokoli 180 denního období. Platí zde tzv. pravidlo 90/180. Toto pravidlo 90/180 stanovuje, že cizinec v rámci bezvízového styku může pobývat na území ČR a Schengenu maximálně 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů, kterým se rozumí období 180 dnů bezprostředně předcházející každému dni pobytu ČR nebo jiném členském státě. Jinými slovy, v rámci jakékoli doby 180 dnů nesmí pobyt cizince na území ČR a jiného členského státu na překročit délku 90 dnů. Pro orientační výpočet povoleného trvání pobytu lze využít i kalkulátor na internetových stránkách Evropské komise. Je nutno upozornit, že v případě pochybností o délce pobytu cizince, má cizinec povinnost délku jeho pobytu prokázat, nejlépe přechodovými razítky v jeho cestovním dokladu. V opačném případě hrozí cizinci správní vyhoštění až na 5 let.
Biometrický pas
Pro cizince z některých států je bezvízový styk možný jen pro držitele biometrického pasu nebo biometrického pasů vydaného v souladu se standardy Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). Co se týká cestovního dokladu, pro občany některých států platí ještě další pravidla, podrobnosti viz nařízení EU 32018R1806.
V rámci pobytu bez víza nelze pracovat
Dle stanoviska Ministerstva vnitra, v případě, že občan Ukrajiny má v úmyslu v ČR krátkodobě pracovat, musí si zažádat na zastupitelském úřadu ČR na Ukrajině o krátkodobé vízum za účelem zaměstnání.
Další podmínky bezvízového pobytu
Cizinec musí být schopen předložit doklady, které prokážou legální účel a podmínky předpokládaného pobytu, včetně dostatku finančních prostředků, a jeho úmysl se po skončení pobytu vrátit zpět do státu jeho původu. Cizinec tedy může být na hraničním přechodu požádán zejména aby doložil zpáteční jízdenku, doklad nebo jinou věrohodnou informaci k jeho ubytování a dostatek finančních prostředků. Cizinec nesmí být veden jako osoba, které má odepřen vstup do ČR nebo států Schengenu. V případě pobytu delšího než 3 dny, se musí cizinec ohlásit u místně příslušného odboru cizinecké policie, pokud tuto povinnost již za cizince nesplnil ubytovatel (ubytování např. v hotelu či ubytovně apod.).
Často kladené otázky
Pokud mi vypršela platnost zaměstnanecké karty/povolení k dlouhodobému pobytu, mohu dále setrvat na území ČR v rámci bezvízového styku?
Odpověď na otázku (prémiový obsah článku) je dále podepřena citacemi aktuální judikatury Nejvyššího a krajského správního soudu (celkem 1 rozhodnutí). Citace judikatury je uvedena kurzívou a její případné komentáře provedené naší AK jsou normálním písmem.
Nenalezli jste zde řešení vašeho právního problému?
V tomto případě můžete provést následující:
- Zadat rychlý právní dotaz
- Rezervovat konzultaci online
- Rezervovat konzultaci v naší kamenné advokátní kanceláři
- Podívat se na níže uvedené související právní návody